Przebieg ceremonii

Ostatnie pożegnanie

Świecka ceremonia pogrzebowa odbywa się zwykle tak, jak sobie tego zażyczy rodzina osoby zmarłej, lub jak zażyczył sobie zmarły, jednak jest bardzo podobna do innych ceremonii które mają miejsce w naszym kraju.

Stałe elementy ceremonii

Każda ceremonia i mowa pogrzebowa ma swoją indywidualną formę, ponieważ jesteśmy różni. Ustalam to wcześniej z bliskimi czy znajomymi zmarłej osoby. Istnieje też kilka powtarzających się elementów ceremoniału:

Spotkanie przy grobie, w sali lub kaplicy przycmentarnej

Powitanie  żałobników,  oraz - na zakończenie uroczystości prośba o minutę ciszy ku pamięci Zmarłego

Wygłoszenie przygotowanej wcześniej przemowy pożegnalnej, tzw. laudacji

Możliwe są wspomnienia bliskich, chwila muzycznej zadumy

Trumna lub urna z prochami zmarłego jest przenoszona w miejsce pochówku
przez zakład pogrzebowy lub najbliższych

Składanie kondolencji czy wpisy do księgi na pożegnanie,

Podziękowania za udział w uroczystości

przebieg ceremonii świeckiej

Przygotowania

Przygotowania do ceremonii

01

Napisanie laudacji

Jedną z ważniejszych jeśli nie najważniejszych kwestii pogrzebu świeckiego jest wspomnienie w mowie pożegnalnej o zmarłym, opisanie - oddanie uczuć jakie żywiły osoby bliskie do tej osoby. Dlatego tak istotne jest aby napisać odpowiednio laudację. Najpierw rozmawiam z kimś bliskim o zmarłej osobie. Po rozmowie wysyłam maila ze szczegółowymi  pytaniami o fakty z życia zmarłego. Staram się dowiedzieć jaki i kim był zmarły, ile dla Państwa znaczył. W zależności od aktywności życiowej i dokonań osoby żegnanej oraz od informacji przekazywanych przez Państwo – przez bliskich, potrzebny jest czas na  napisanie przemowy (zwykle jeden do trzech dni). Kolejno do każdej laudacji dobieram fragment z ulubionej poezji czy prozy Zmarłego. Staram się dobrać odpowiednie cytaty tak, aby były dopasowane do osobowości żegnanej osoby. Przemowę przesyłam Państwu (na życzenie), tak abyście Państwo potwierdzili spisane fakty.

02

Omówienie szczegółów ceremonii

W następnym kroku uściślamy szczegóły samej ceremonii pogrzebowej, która może się różnić od innych choćby z samego faktu, że  bliski będzie np. poddany kremacji, lub jego prochy zostaną zamknięte w kamieniu szlachetnym, itd. Czas trwania ceremonii to ok. 30-50 minut (zależy od przemówień gości, itd.). Jeśli życzycie sobie Państwo oprawę muzyczną – pomagam dobrać utwory lub zgrywam tytuły podane przez rodzinę. Poza muzyką, oferuję oprawę wizualną i fotograficzną.  

W trakcie trwania ceremonii istnieje dodatkowo możliwość prezentacji życia zmarłego z przygotowanych zdjęć. Istnieje możliwość odtworzenia dowolnego filmu lub innego materiału dostarczonego przez rodzinę. Na zakończenie ceremonii, dziękuje wszystkim zebranym za przybycie i udział w pożegnaniu zmarłej osoby.

Aby ułatwić Państwu przejść przez ten trudny moment pożegnania się z najbliższym podpowiadam pewne rozwiązania. Mogę pomóc zorganizować cały pochówek ponieważ współpracuję ze sprawdzonymi firmami pogrzebowymi.

Poszukujesz mistrza
ceremonii pogrzebowej?

Zadzwoń lub wyślij sms. Wyjaśnię telefonicznie jak wygląda ceremoniał, w czym mogę pomóc. Możemy także umówić się na spokojne spotkanie. Wspólna rozmowa wesprze w trudnej chwili, rozwieje wątpliwości, pomoże w ukojeniu niepewności, bólu, straty.

Skontaktuj się