W przypadku odejścia osoby, która nie wyznawała wiary katolickiej czy jakiegokolwiek odłamu chrześcijaństwa, bliscy miewają nie lada kłopot, aby urządzić jej świecki pochówek w Kielcach, mieście, z którym była ona najbardziej związana. Jestem tu, aby pomóc rodzinom pogrążonym w żałobie, które chcą jak najlepiej odprowadzić zmarłego na drugą stronę, wyrażając szacunek należny dla jej poglądów.
Klasyczna ceremonia pogrzebowa w kościele katolickim polega przede wszystkim na modlitwach, śpiewaniu pieśni religijnych z określonego kanonu, czytaniu psalmów i wygłoszeniu kazania. Poza nieco zmienionym charakterem oprawy liturgicznej nie różni się ona zbytnio od codziennej mszy świętej. Jednakże to właśnie obecność duchownego oraz silne powiązanie z wiarą sprawia, że bliscy zmarłych ateistów lub agnostyków coraz częściej odstępują od kościelnego pogrzebu. Dla osób zamieszkujących Kielce oraz całe województwo świętokrzyskie oferuję możliwość odprawienia pięknej, bardzo osobistej ceremonii na cmentarzu komunalnym bądź parafialnym. Jest to możliwe i zgodne z prawem, czego jednak żałobnicy często nie są świadomi. Moim zadaniem jest szerzyć misję godnego pożegnania osób niezwiązanych z religią katolicką i pochowania ich nawet w tym samym grobie, w którym spoczywają inni, wierzący członkowie ich rodzin.
Zadzwoń lub wyślij sms. Wyjaśnię telefonicznie jak wygląda ceremoniał, w czym mogę pomóc. Możemy także umówić się na spokojne spotkanie. Wspólna rozmowa wesprze w trudnej chwili, rozwieje wątpliwości, pomoże w ukojeniu niepewności, bólu, straty.
Kielce to jedno z miast, w których działam jako mistrz ceremonii pogrzebowej, jednak moje usługi świadczę również na terenie całej Polski. Uroczystość, którą będę prowadzić i nadzorować, będzie wyglądała tak, jak życzyłby sobie tego zmarły. Zadbam o odpowiednią oprawę muzyczną, która byłaby przez niego mile widziana, i zostanie wybrana przez rodzinę – dzięki temu pogrzeb świecki może mieć zupełnie inny charakter – bardziej optymistyczny, czy nastawiony na wspomnienia. Opowiem też zebranym o życiu, osobowości i dokonaniach zmarłego, skupiając się przede wszystkim na miłych wspomnieniach z nim związanych. Dzięki temu zebrani żałobnicy poznają jego życie lepiej i będą mogli zachować w swoich myślach żegnaną osobę jako kogoś naprawdę wyjątkowego.
Pożegnanie osoby zmarłej to przede wszystkim sposób uczczenia jej pamięci – tego, jaka była ona za życia. To również jedyna pozostała możliwość, aby okazać należny jej szacunek, biorąc pod uwagę nie tyle własne, lecz jej przekonania i poglądy, przede wszystkim te religijne. To szczególnie ważne, jeśli osoba zmarła była zadeklarowanym ateistą, dokonała aktu apostazji lub wyraźnie zaznaczyła (np. w testamencie), że nie życzy sobie obecności księdza na własnym pogrzebie. Rezygnując z kościelnej oprawy na rzecz mistrza ceremonii pogrzebowej, który przybędzie do Kielc, można zyskać zupełnie inny pogląd na ostatnią drogę bliskiej osoby, ponieważ będzie ona pięknie przygotowana we współpracy z domem pogrzebowym, odprawiona z wykorzystaniem idealnie, odpowiednio dobranej muzyki, przy ciepłych słowach żałobników skierowanych do zmarłego. Dzięki takiej ceremonii ten nieraz jakże trudny proces odejścia zmarłego, przejścia w zaświaty jest łatwiejszy do zniesienia dla jego bliskich. Daje to często zwykle poczucie dobrze spełnionego obowiązku oraz przekonanie, że wypełniona została jego przedśmiertna wola.